eeg

Biogrįžtamasis (arba biologiniais signalais paremtas grįžtamasis) ryšys (angl. biofeedback) – tai nemedikamentinis, neinvazinis, nesukeliantis skausmo terapijos ir/ar treniravimosi būdas, kuriuo mokomasi pagerinti savo fizinę bei optimizuoti psichinę būseną, stebint savo kūno signalus. Treniruotės metu, taikant poveikio priemones, lavinami įgūdžiai sąmoningai kontroliuoti organizme vykstančius fiziologinius procesus, pavyzdžiui: sumažinti juntamą raumenų įtampą, stabilizuoti kvėpavimo tempą stresinėse situacijose ar padidinti atsipalaidavimo laipsnį.

Kodėl reikalingas šis metodas?

Gydant psichikos sveikatos sutrikimus neretai sunku atrinkti visiškai tinkantį vaistą ar jo dozę, kuri nesukeltų pašalinio poveikio bei leistų palaikyti optimaliai aktyvią fizinę bei psichinę sveikatą. Pasitaiko atvejų, kai paprasčiausiai negalima vartoti reikalingų vaistų dėl kitų sveikatos sutrikimų. Viena iš alternatyvų medikamentiniam psichikos sveikatos sutrikimų gydymui yra biogrįžtamojo ryšio treniruotės.

Specifinė biogrįžtamojo ryšio rūšis yra EEG (elektriniais smegenų signalais paremtas) biogrįžtamasis ryšys (angl. Neurofeedback, EEG biofeedback). EEG biogrįžtamojo ryšio pagalba fiksuojamas smegenų aktyvumas, stebint smegenų elektrinių bangų aktyvumą mokomasi optimizuoti smegenų darbą, produktyvumą, budrumą, dėmesio koncentraciją. Nerimo sutrikimai, ADHD, lėtinio skausmo, epilepsijos bei kiti sutrikimai – tai būklės ir simptomai, kurių efektyviam palengvinimui pasaulyje naudojamas biogrįžtamasis ryšys.

Kaip tai veikia?

Paprastai įvairūs pokyčiai organizme nėra aiškiai juntami ir dažniausiai vyksta nesąmoningai. Taigi biologinio grįžtamojo ryšio esmė yra ta, jog aiškaus garsinio ar vaizdinio atsako dėka, yra suteikiama informacija apie tai, kaip sąmoningų pastangų dėka pavyksta reguliuoti biologinių signalų parametrus. Gaunant šiuos vaizdinius ar garsinius pastiprinimus, signalus vyksta mokymosi reguliuoti, pasirinktus fiziologinius parametrus, procesas. Galutinis šių treniruočių rezultatas – išmokstama kontroliuoti fiziologinius organizmo procesus jau be grįžtamąjį ryšį teikiančios įrangos pagalbos.

Pirminis įvertinimas

Pirmosios biogrįžtamojo ryšio sesijos metu atliekamas pirminis psichofiziologinis įvertinamas. Vienas iš atliekamų testų yra Reakcijos į stresorius testas, kurio pagalba galima matyti, kaip skirtingos jūsų organizmo sistemos reaguoja į įvairius stresorius ir geba atsistatyti po jų.

Pirminis psichofiziologinis įvertinimas suteikia daug vertingų įžvalgų apie neįsisąmonintus kūno įpročius bei galimus būdus tuos įpročius koreguoti. Todėl šis pirminis įvertinimas yra naudingas, net jei toliau nuspręstumėte sistemingai nedirbti su biogrįžtamuoju ryšiu.

Treniruočių pobūdis

Dažniausiai išskiriamos dvejopos biogrįžtamuoju ryšiu paremtos treniruotės. Tai fiziologinių organizmo signalų ir elektrinių smegenų bangų signalų registravimu paremtos treniruotės.

  • Fiziologinių signalų registravimu paremtos treniruotės metu, taikant įvairias intervencijos priemones (pvz. atsipalaidavimo pratimai, kvėpavimo technikos), mokomasi kontroliuoti fiziologines organizmo funkcijas (pvz. kvėpavimo dažnis), ugdomas savireguliacijos įgūdis.
  • Elektrinių smegenų bangų signalų registravimu paremtos treniruotės metu dirbama su smegenų žievės funkcijomis, čia stebimas skirtingo dažnio smegenų bangų elektrinis aktyvumas, kurį ir mokomasi keisti. Klientas mokosi reguliuoti skirtingas funkcijas atliekančių smegenų bangų aktyvumą.

Tam, kad treniruotės (arba mokymasis), paremtas biogrįžtamuoju ryšiu, būtų efektyvios, paprastai reikia 10 – 20 sesijų, o kai kada ir daugiau. Pasibaigus biogrįžtamojo ryšio treniruočių kursui aptariama, kaip įgūdžius galima toliau palaikyti ir integruoti kasdienėse situacijose be technikos pagalbos.

Kaip reikėtų pasiruošti?

Norime atkreipti dėmesį, jog siekiant gauti kuo tikslesnius psichofiziologinio įvertinimo duomenis į treniruotes rekomenduojama ateiti pavalgius bei likus mažiausiai valandai iki treniruotės negerti stimuliuojančių gėrimų (kavos, energetinių gėrimų, kitų daug cukrų turinčių gėrimų).

Registruotis konsultacijai

Siųsdami šią žinutę jūs sutinkate, kad šis puslapis naudotų ir tvarkytų formoje įvestus jūsų asmeninius duomenis.